Listopad 2017

Sdílené bydlení v UK

23. listopadu 2017 v 16:36 | DK |  Anglie - Birmingham
Jak, to tak bývá, kdo se stěhuje do Anglie, či jiné země, musí počítat s tím, že bude s největší pravděpodobností bydlet s někým dalším na takzvaném share house. Výhody tohoto bydlení jsou obrovské stejně tak jako i zápory. Nastal ten pravý čas se na obě strany podívat detailněji.

Začnu asi výhodami, abychom nezačínali hned pesimisticky. Přece jen to má být článek pro předání informací a né pro vyděšení čtenáře.

Výhodou č. 1 je asi fakt, že pokud člověku cokoliv dojde během kuchtění, není problém si cokoliv vypůjčit. Pokud tedy nebydlíte s kretény ty jsou pak schopní se hádat i o trochu mléka do anglického čaje, jak jsme se dozvěděli o spolubydlících.

Výhodou č. 2 je to, že jste stále v kontaktu s rodilými anglány tudíž i zlepšování vašich anglických dovedností se den ode dne zlepšuje. S tím je i spojena síť kontaktů, a tak se přes známý vašich známých můžete dostat k dobrým nabídkám, informacím a někdy i toho, co vlastně vůbec nepotřebujete.

Výhodou č. 3, i když ta je vcelku sporná, záleží, z jaké strany se na ni díváte, je fakt, že si po sobě nemusíte uklízet věci, které použijete. Vždy se najde blbec, kterého to začne srát a po vás to umyje.

Myslím, že jsme u výčtu výhod asi skončili. Při velkém mučení by se asi ještě nějaká výhoda našla ale byla by hodně vynucená a nedala by se považovat za relevantí.

Nevýhodou č. 1 je asi fakt, že málo co je vaše a pokud opravdu stojíte o to, aby to vaše zůstalo a bylo, musíte si to pečlivě hlídat a nedopustit, aby se vaše věc dostala do šuplíku, který je všech. Můžete si být jisti že věc pak jen s těží dohledáte či najdete ve stavu, v kterém jste ji opustili. To také ale vede k vyšší pořádnosti o své věci.

Nevýhodou č. 2 je sdílení úplně všeho. Narážím hlavně na sdílený prostor v lednicích. A pokud narazíte v domě na vegetariány co si hrají na vegetariány jelikož je to asi možná COOL, tak pak můžete mít problém s umístěním např. masa do ,,jejich,, sdílené lednice pro všechny. Oni totiž jako vegetariány ve ,,své,, lednici maso nechtějí. Nedá se svítit. Do jedné lednice s masem do druhé se zeleninou.

Pod nevýhodu č. 3 se vlastně skrývá výhoda č. 3 aneb záleží, na jaké straně právě stojíte. Bohužel, zatím naše návyky z domova přetrvávají, a tak velmi často uklízíme po našich spolubydlech kteří, mají k pořádku po sobě občas hodně daleko. Nikdy jsem nevěřil, že jsou i větší prasata jak já, ale přál bych všem maminkám, které nadávají na své děťátka, aby zde strávili jeden týden, a vsadím jednu anglickou paund, že by již nikdy nenadávaly.

Jako rychlé shrnutí ,,šérovaného,, bydlení si myslím, že by to pravděpodobně stačilo.
Užívejte si svého soukromí a myjte po sobě nádobí!

Dřes odkladný

Lednice sdílená

Drobky neuklizené

Odpad tříděný

Kuchyně společná
Pokoj obývací

První poznatky z Anglie

21. listopadu 2017 v 11:45 | DK |  Anglie - Birmingham
Je tomu týden, co jsme přijeli sem na ostrov. Mnoho se pro nás změnilo, ale většina věcí zůstala při starém.

Prvním, co se pro nás asi rapidně změnilo bylo to, že při přecházení se člověk musí nejdříve rozhlédnout na pravou staranu, a poté až na levou. Tento fakt pro nás znamená, se rozhlédnout pro jistotu 4x než člověk přejde. Doprava v Anglii je z mého pohledu 2,47krát hustší než v Praze. Je do způsobeno hlavně tím, že silnice zde jsou až moc úzké a jednoduše tak nezvládají takový nápor aut a doubledeckrů.
Není nad ranní Traffic Jam !!!

Dalším faktem spojený tedy s dopravou je to, že všude kam jedeš musíš mít min. 30 min. rezervu, a i někdy toto nestačí. Jo, zlaté metro a jeho tři linky A B C :)


Dalším faktem, který byl pro nás novinkou bylo to, že bydlíme na hranici se čtvrtí Sparkhill, což je zde místní arabská čtvrť. Pravdou je, že pokud toužíme po jídlech obsahující kari, chilli a kurkumu, máme nejlepší lokaci v Birminghamu, jak se k těmto pokrmům či ingrediencím dostat. Těžko se toto popisuje, jelikož co jsem se bavil s lidmi co byli např. v Egyptě, dozvěděl jsem se, že tam se s zahalenými ženami moc často nepotkáme. Zde, v UK je to na denním pořádku.
Naše zahalené sousedky

Novinkou pro nás je i to, že zde nemají baterie na vodu jako máme ve většině českých domácností, ale mají zde kohoutky na teplou či studenou vodu. Počet spálení se horkou vodou při mytí nádobí ani už nepočítáme. Novinkou pro nás je také topení, které je nastaveno na úsporný režim. Pro nás to tak znamená, že každou hodinu někdo musí jít, a musí zmáčknout magické tlačítko v kuchyni, které zaručí, že další hodinu bude kotel topit a tak dodávat teplo do celého baráku. (Jak praktické že :D)
Ony slavné kohoutky na hot a cold water


Onen slavný knoflík na udržení domácího tepla v domě.


Naším novým objevem byly i veverky v parku, které jsou ochočené a přilezou k vám na metr a zobou vám jídlo z ruky. První pokus o nakrmení je chlebem celozrnným nevyšel. Potvory vybíravý. Stačí ale kousek jablíčka a veverka by vám za něj určitě i uklidila pokoj, aby dostala tento kus ovocné dobroty.
Ona slavná naše ochočená veverka


O dalších nových věcech, které nás zde v Anglii překvapily zas až příště.

Začátky

15. listopadu 2017 v 20:56 | DK |  Anglie - Birmingham
Je tomu již dlouho co jsme se rozhodl vyrazit do světa.
A tak se den se dnem sešel a já vyrazil s mojí slečnou Kamilkou do Velké Británie, přesněji do Birminghamu abychom také poznali ten západní evropský svět.

Zařízení cesty nám trvalo nejkratší dobu. Vybrali jsme možnost sice nejlevnější, byť nejnepohodlnější. Cesta autobusem z Florence se Student agency představovala i se spožděním bez mála 19 hodin v autobuse. Když k tomu přičteme ještě necelých 5 hodin z Londýna do Birminghamu díky dopravní zácpě na dálnici, dostáváme se někam na celý den sezení na jednom místě. Nakonec jsme ale cestu za Anglánama přežili, a tak můžeme hrdě říct. Jsme tady !!!

Zařízení ubytování byl již trošku větším oříškem. Bydlení jsme hledali přes Spareroom pravdou je, že se nám několik lidí ozvalo, ale z 80% to vždy ztroskotalo na to, že ještě nejsme v UK, nebo že chceme přijet až v půlce měsíce, či že chceme nejdříve kontrakt na čtvrt roku.
Nakonec nás zachránili opět známosti kdy Kamča přes svou kamarádku ze Španělská zjistila, že zde studuje její ségra, a tak se stalo, že s tou ségrou jsme sousedi, a že máme stejného pronajímatele bytu. Takže 3x sláva. Bydlíme!

Zařízení práce nás čeká nyní. Jedná se o obcházení všelijakých podniků a dokazování, že my jsme právě ti nejlepší pracovníci kteří po Anglii chodí a že nezaměstnat nás před Vánoci by byla obrovská chyba. Tak jsme zvědaví, kdy se z nás opět stanou zaměstnanci.